1 Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, Gépészmérnöki Kar, Anyagtudomány és Technológia Tanszék, Budapest
2 MTA–BME Lendület Kompozit Fémhabok Kutatócsoport, Budapest
Az előadás témája a kompozit fémhabok kutatása és fejlesztése. A kompozit fémhabok a fémmátrixú kompozitok csoportjába tartozó anyagok összefoglaló neve. Az anyagcsoport magába foglalja a tágabb értelemben vett konvencionális fémhabokat (nyílt- és zárt cellás fémhabok) és azok mátrixában erősített (pl. kerámia részecskékkel – ahogyan az megszokott a habosító anyaggal készített kompozitok esetén a habstruktúra stabilitásának növelése érdekében) változatait, illetve a szintaktikus fémhabokat és azok változatait: a klasszikus szintaktikus fémhabokat (1a. ábra), a töltőanyag méretében vagy anyagában (1b. ábra) hibrid szintaktikus fémhabokat és a gradiens szintaktikus fémhabokat.
Az előadás az MTA–BME Lendület Kompozit Fémhabok Kutatócsoport kereteiben elért eredményeken keresztül betekintést ad a kompozit fémhabok gyártástechnológiájába, a töltőanyagok világába, az elérhető fizikai és mechanikai tulajdonságokba és a jellemző tönkremeneteli módokba. Érinteni fogjuk a kompozit fémhabokkal töltött szelvények in-situ gyártási technológiáját, a bimodális méreteloszlású töltőanyaggal előállított szintaktikus fémhabok, a változó térkitöltésű (gradiens) szintaktikus fémhabok, valamint a magnézium ötvözet alapú szintaktikus fémhabok gyártástechnológiáját és tulajdonságait, a szintaktikus fémhabok bekerülési költségének csökkentési lehetőségeit és a szintaktikus fémhabok kevésbé szokásos anyagvizsgálati technikáit (bemetszésérzékenység, többtengelyű feszültségi állapot) is.
Végül, de nem utolsó sorban kitekintést adunk a kompozit fémhabok néhány új és ígéretes fejlesztési irányára.
1. ábra – Példák kompozit fémhabokra (a) egyszerű kompozit fémhab, másnéven szintaktikus fémhab (oxidkerámia gömbhéjak Al ötvözet mátrixban), (b) Al ötvözet mátrixú hibrid kompozit fémhab, két különböző anyagú (oxidkerámia, illetve vasötvözet) üreges gömbhéjjal töltve.